Food

Being on the dole has meant that I’m usually down to one meal a day.

My career pattern (agency work) means feast and famine, and I tend to hoard food and try and keep a good store cupboard in.
Unlike A girl named Jack blog I’m putting the cost to buy from scratch, rather than cost per portion of a jar of jam for example. Food from Tesco/Asda, often purchased from the reduced to clear section.

Tonight’s meal was:;
a packet of tilda rice-lime &coriander (£1) with a can of tinned fish in tomato sauce (£1) mixed in it .
Finished second third of an apple crumble with devon custard (think initial cost of both c£5… or £1.67/portion)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s